Kouzelné Jarní Bylinky
Česnek medvědí
První posel jara. Má v podstatě všechny vlastnosti našeho česneku, je ale mnohem léčivější. Proto je zvláště vhodný pro jarní omlazovací kúry, kúry na odstranění škodlivých látek a léčí i chronické choroby kůže. Čerstvé listy dáváme na chléb s máslem, jemně posekané používáme jako koření do polévky, sypeme jimi brambory a podobná jídla. Listy můžeme připravit také jako špenát nebo salát a do špaget jsou také super. Má velmi dobré účinky na žaludek a střeva. Je vhodný při akutních a chronických průjmech, provázených plynatostí a kolikami.
Podběl lékařský
Historicky se využívá na kašel, exémy, hojení ran . Dříve užíval při léčbě tuberkulózy. Umí uvolňovat hleny a pro jejich protizánětlivé účinky, zejména při zánětu průdušek , řeší astma, účinný při zápalech, ba dokonce i při začínající tuberkulóze plic. Při zdlouhavém kašli a trýznivém chrapotu by se měl častěji pít během dne.
Sedmikráska chudobka
Květy můžete jíst čerstvé přímo na louce, ale přidávají se také do jarních salátů a polévek nebo je můžete nasypat na chléb s máslem . Do salátů můžete nasbírat i listy, a květy použít hlavně na ozdobu. Proti bolesti, protizánětlivý, proti kašli, podpora trávení, podpora vykašlávání, zpomalení rakoviny, atd .. :)
Kopřiva dvoudomá
Obsahuje hojnost minerálů, včetně železa a vápníku, a má detoxikační účinky. Kopřiva se používá k přípravě čaje, přídavku do salátů nebo jako ingredience v kořenících směsích. Je užasná při chronické zánětu ledvin, záněty močových cest, zvětšená prostata, choroby cest dýchacích porucha krvetvorby, velké psychické zatížení, vyčerpání, vysoký krevní tlak. Dá se používat zevně oplachy, koupele, Akné, některé ekzémy, kožní vyrážky, kožní záněty, otoky. Péče o vlasy. V herbářích z raného novověku se doporučuje při rakovinových vředech, onemocnění průdušek, dně a vypadávání vlasů.
Zajímavost o kopřivových semenech. Otrhejte je z lodyh hned, jak zhnědnou, což bývá většinou v srpnu, a usušte je, například na utěrce. Poté je nasypejte třeba na chléb do salátu nebo do müsli. Jsou plné rostlinných hormonů, minerálů a vitaminú a pomáhají při vyčerpání a snížení výkonnosti. Ocení je hlavně starší lidé, protože prý zlepšují paměť a přinášejí "oheň do beder" (sexuální chutě).
Prvosenka jarní
Květy a listy patři do salátu , využívá se na dýchací cesty a kašel . Tam, kde roste, tam je čisto. Kvůli používání chemie u nás už téměř neroste. Chráněný petrklíč je .
Plicník lekařský
K léčbě se obvykle používají listy plicníku. Nejčastěji se z nich připravuje čaj. Listy mají hořkou chuť, takže čaj z plicníku se obvykle ještě doslazuje medem. I přes hořkost přidávají někteří lidé listy plicníku do salátů nebo jej různými způsoby vaří či dusí. Bylina má potenciál působit jako přírodní antibiotikum, hojí rány, má mírné močopudné vlastnosti a mnoho dalších léčivých vlastností.
Violka vonná ,,fialka"
Nyní se využívá především k tišení a zastavování kašle, v čemž patří mezi nejlepší rostliny vůbec. Violka léčí astma, uvolňuje a rozpouští hleny, uklidňuje dýchací orgány a pomáhá při chrapotu. Čistí také krev.
Smetanka lekařská ,,pampeliška"
Tato rostlina je známá svými detoxikačními vlastnostmi a podporuje zdraví jater a trávicího systému. Obsahuje vitamín A,B,C,D. Listy pampelišky se mohou přidávat do salátů, zatímco kořeny se používají k přípravě čaje nebo k odvarům. Z květů děláváse tak zvanej pampeliškovej med
Šťovík
Šťovík je bohatý na vitamín C a další antioxidanty. Může se používat v salátech, polévkách nebo omáčkách. Čistí střevo a krev, odvodňuje tělo a prospívá pokožce a sliznici. Je ideálním prostředkem pro očistnou jarní kúru. Při onemocněních vedlejších dutin rozpouští tuhý hleny a uvolňuje dýchací cesty , na takovou tu zadní rýmu .
Všechny tyto informace mě předala babička už jako malé Veronice .:) Baví mě to do dnes, sbírat, pojídat, sušit, vařit čaje atd za mě matka země je kouzelné místo pro kouzla :)
Děkuji za pozornost :)